Licensed to Stuart Road Racing - Contractor License
                                        HY-TEK's Meet Manager 5/8/2018 10:30 PM
          Ohio River Valley Conference Girls Championship - 5/8/2018           
                              Track & Field Meet                               
                        Switzerland County High School                         
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
        ORVC: ! 10:19.00  2005        , Southwestern                           
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
  1 Switzerland County  'A'                            11:08.88   10   
     1) Anderson, Matty 10              2) Anders, Leah 11                
     3) Oeffinger, Keirsten 9           4) Niswander, Abby 10             
  2 Milan  'A'                                         11:37.62    8   
     1) Brinkman, Alyssa 11             2) Knowlton, Abbey 10             
     3) Tush, Jamey 11                  4) Lonneman, Melissa 12           
  3 South Ripley  'A'                                  11:59.94    6   
     1) Vogel, Jessica 11               2) McIntosh, Lauren 12            
     3) Garcia, Cady 11                 4) Zigan, Clarisse 12             
  4 Jac-Cen-Del  'A'                                   13:03.28    4   
     1) Sizemore, Kaytlin 9             2) Potts, Madison 10              
     3) Bellingham, Christina 11        4) Hammond, Autumn 10             
  5 Southwestern (Hanover)  'A'                        14:15.06    2   
     1) Battjes, Caty 12                2) Marcum, Bella 10               
     3) Coles, Madison 12               4) Sims, Hannah 10                
 
Event 2  Girls 100 Meter Hurdles
================================================================
        ORVC: ! 15.20  1991        Heather Eberth, Southwestern                
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Lundergan, Lauren         11 Shawe Memori             18.58Q 
  2 Detmer, Allison           10 Switzerland              18.68Q 
  3 Perkinson, Avery          10 South Ripley             19.11Q 
  4 Delmar, Morgan            11 Milan                    20.05Q 
  5 Durham, Skylar            10 Rising Sun               20.50  
Heat  2 Preliminaries
  1 McAllister, Grace         10 Shawe Memori             17.90Q 
  2 Guerra, Chiara            10 South Ripley             17.99Q 
  3 Furnish, Ally             10 Switzerland              18.05Q 
  4 Mann, Kiera               10 Rising Sun               18.14Q 
  5 Merkel, Kara              10 Jac-Cen-Del              22.36  
  6 Schmidt, Madison          10 Milan                    22.62  
 
Event 2  Girls 100 Meter Hurdles
=======================================================================
        ORVC: ! 15.20  1991        Heather Eberth, Southwestern                
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals
  1 Lundergan, Lauren         11 Shawe Memori             17.40   10   
  2 McAllister, Grace         10 Shawe Memori             17.68    8   
  3 Mann, Kiera               10 Rising Sun               17.69    6   
  4 Detmer, Allison           10 Switzerland              18.18    4   
  5 Guerra, Chiara            10 South Ripley             18.37    2   
  6 Furnish, Ally             10 Switzerland              18.74    1   
  7 Perkinson, Avery          10 South Ripley             19.21  
  8 Delmar, Morgan            11 Milan                    19.95  
 
Event 3  Girls 100 Meter Dash
================================================================
        ORVC: ! 12.22  2006        Ashley Chase, Switzerland County            
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Cole, Taylor              12 Southwestern             13.75Q 
  2 Thomas, Aleiah            10 Switzerland              13.87Q 
  2 Phelps, Lilly             10 Milan                    13.87Q 
  4 Turner, Ashlee             9 Rising Sun               14.02Q 
  5 Smith, Halee               9 South Ripley             14.74  
  6 Schmeltz, Shaiann         10 Jac-Cen-Del              14.77  
Heat  2 Preliminaries
  1 Craig, Alijah             11 Milan                    13.00Q 
  2 Price, Kinsey             10 Rising Sun               13.34Q 
  3 Goode, Ashton              9 Southwestern             13.62Q 
  4 Lieland, Willow            9 Switzerland              13.67Q 
  5 Lewis, Izabelle           11 Shawe Memori             14.40  
  6 Dilk, Lauryn               9 Jac-Cen-Del              14.46  
  7 Elston, Brook             11 South Ripley             16.27  
 
Event 3  Girls 100 Meter Dash
=======================================================================
        ORVC: ! 12.22  2006        Ashley Chase, Switzerland County            
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals
  1 Cole, Taylor              12 Southwestern             12.58   10   
  2 Price, Kinsey             10 Rising Sun               13.11    8   
  3 Craig, Alijah             11 Milan                    13.24    6   
  4 Phelps, Lilly             10 Milan                    13.58    4   
  5 Thomas, Aleiah            10 Switzerland              13.65    2   
  6 Goode, Ashton              9 Southwestern             13.74    1   
  7 Lieland, Willow            9 Switzerland              13.75  
  8 Turner, Ashlee             9 Rising Sun               13.93  
 
Event 4  Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
        ORVC: ! 5:24.90  2005        Caitlin Sauerhage, Rising Sun             
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
  1 Cole, Megan               11 South Ripley           5:32.15   10   
  2 Anders, Leah              11 Switzerland            5:53.34    8   
  3 Lonneman, Melissa         12 Milan                  5:58.59    6   
  4 Hunger, Elyse             11 Jac-Cen-Del            6:07.88    4   
  5 Battjes, Caty             12 Southwestern           6:19.34    2   
  6 Bellingham, Shianna       12 Jac-Cen-Del            6:23.69    1   
  7 McIntosh, Lauren          12 South Ripley           6:33.59  
  8 Davis, Emma               10 Rising Sun             6:40.03  
  9 Tush, Jamey               11 Milan                  6:49.47  
 10 Peelman, Destine          10 Switzerland            7:23.56  
 11 Morales, Elena            12 Southwestern           7:36.56  
 
Event 5  Girls 4x100 Meter Relay
=======================================================================
        ORVC: ! 51.84  2012        , Southwestern                              
                       M Mahoney, S Hubbard, S Auxier, T Melton          
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Switzerland County  'A'                               54.14   10   
     1) Lieland, Willow 9               2) Thomas, Jayden 9               
     3) Thomas, Sydney 11               4) Thomas, Aleiah 10              
  2 Rising Sun  'A'                                       54.52    8   
     1) Mann, Kiera 10                  2) Chipman, Riley 11              
     3) Baker, Kasey 12                 4) Price, Kinsey 10               
  3 Milan  'A'                                            56.14    6   
     1) Phelps, Lilly 10                2) Robbins, Avery 9               
     3) Werner, Lauren 9                4) Craig, Alijah 11               
  4 Jac-Cen-Del  'A'                                      58.30    4   
     1) Hughes, Dillan 9                2) Purdy, Maria 11                
     3) Foster, Kerigan 12              4) Ledford, Paige 9               
  5 South Ripley  'A'                                   1:00.83    2   
     1) Guerra, Chiara 10               2) Smith, Halee 9                 
     3) Elston, Brook 11                4) Perkinson, Avery 10            
  6 Southwestern (Hanover)  'A'                         1:03.08    1   
     1) Crawford, Belle 9               2) Jines, Elizabeth 11            
     3) Lezama, Juli 12                 4) Thorpe, Kristin 12             
 
Event 6  Girls 400 Meter Dash
=======================================================================
        ORVC: ! 59.70  1984        Kim Thompson, Rising Sun                    
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Snelling, Cennagen        10 South Ripley           1:12.96  
  2 Garcia, Cady              11 South Ripley           1:13.01  
  3 White, Haley               9 Rising Sun             1:14.14  
  4 Hammond, Autumn           10 Jac-Cen-Del            1:18.18  
 -- Marcum, Bella             10 Southwestern                DQ  
Section  2  
  1 Cole, Taylor              12 Southwestern           1:02.52   10   
  2 Niswander, Abby           10 Switzerland            1:04.65    8   
  3 Lewis, Izabelle           11 Shawe Memori           1:08.62    6   
  4 Anderson, Matty           10 Switzerland            1:08.81    4   
  5 Phelps, Lilly             10 Milan                  1:11.58    2   
  6 Werner, Lauren             9 Milan                  1:11.65    1   
  7 Price, Kinsey             10 Rising Sun             1:12.40  
  8 Sizemore, Kaytlin          9 Jac-Cen-Del            1:14.37  
 
Event 7  Girls 300 Meter Hurdles
=======================================================================
        ORVC: ! 46.35  1986        Mary Simon, Jac-Cen-Del                     
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
  1 Merkel, Kara              10 Jac-Cen-Del            1:03.27  
  2 Boor, Annalise             9 Jac-Cen-Del            1:08.08  
  3 Peak, Isabel               9 South Ripley           1:09.89  
Section  2  
  1 Craig, Alijah             11 Milan                    50.30   10   
  2 Furnish, Ally             10 Switzerland              51.01    8   
  3 Lundergan, Lauren         11 Shawe Memori             52.40    6   
  4 Lieland, Willow            9 Switzerland              55.68    4   
  5 Delmar, Morgan            11 Milan                    55.69    2   
  6 Guerra, Chiara            10 South Ripley             56.46    1   
  7 McAllister, Grace         10 Shawe Memori             57.62  
  8 Durham, Skylar            10 Rising Sun             1:00.83  
 
Event 8  Girls 800 Meter Run
=======================================================================
        ORVC: ! 2:27.30  1991        Shannon Anders, Switzerland County        
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
  1 Anders, Leah              11 Switzerland            2:28.56   10   
  2 Brinkman, Alyssa          11 Milan                  2:35.53    8   
  3 Oeffinger, Keirsten        9 Switzerland            2:38.24    6   
  4 Dilk, Lauryn               9 Jac-Cen-Del            2:39.37    4   
  5 Zigan, Clarisse           12 South Ripley           2:47.53    2   
  6 Vogel, Jessica            11 South Ripley           2:48.00    1   
  7 Lonneman, Melissa         12 Milan                  2:55.84  
  8 Bellingham, Shianna       12 Jac-Cen-Del            3:02.59  
  9 Sims, Hannah              10 Southwestern           3:07.78  
 10 Davis, Emma               10 Rising Sun             3:09.15  
 11 Jacobs, Maddy             10 Southwestern           3:28.44  
 
Event 9  Girls 200 Meter Dash
================================================================
        ORVC: ! 25.72  2006        Ashley Chase, Switzerland County            
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Furnish, Ally             10 Switzerland              29.74Q 
  2 Werner, Lauren             9 Milan                    30.21Q 
  2 Cole, Taylor              12 Southwestern             30.21Q 
  4 Hughes, Dillan             9 Jac-Cen-Del              30.68Q 
  5 White, Haley               9 Rising Sun               32.84  
  6 Elliott, Haley            11 South Ripley             34.65  
Heat  2 Preliminaries
  1 Price, Kinsey             10 Rising Sun               28.49Q 
  2 Niswander, Abby           10 Switzerland              28.78Q 
  3 Goode, Ashton              9 Southwestern             29.90Q 
  4 Smith, Halee               9 South Ripley             30.26Q 
  5 Robbins, Avery             9 Milan                    30.49  
  6 Ledford, Paige             9 Jac-Cen-Del              30.86  
 
Event 9  Girls 200 Meter Dash
=======================================================================
        ORVC: ! 25.72  2006        Ashley Chase, Switzerland County            
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals
  1 Cole, Taylor              12 Southwestern             27.93   10   
  2 Niswander, Abby           10 Switzerland              28.50    8   
  3 Goode, Ashton              9 Southwestern             29.08    6   
  4 Smith, Halee               9 South Ripley             30.02    4   
  5 Hughes, Dillan             9 Jac-Cen-Del              30.08    2   
  6 Furnish, Ally             10 Switzerland              30.43    1   
  7 Werner, Lauren             9 Milan                    31.62  
 
Event 10  Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
        ORVC: ! 12:03.22  5/9/2017    Megan Cole, South Ripley                 
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
  1 Cole, Megan               11 South Ripley          11:43.09!  10   
  2 Hunger, Elyse             11 Jac-Cen-Del           13:27.44    8   
  3 Battjes, Caty             12 Southwestern          14:17.09    6   
  4 McIntosh, Lauren          12 South Ripley          14:27.18    4   
  5 Baker, Kasey              12 Rising Sun            14:36.18    2   
  6 Minch, Katie              10 Jac-Cen-Del           14:41.18    1   
  7 Knowlton, Abbey           10 Milan                 15:16.31  
  8 Vinup, Brianna            12 Switzerland           15:22.44  
  9 Tush, Jamey               11 Milan                 16:34.88  
 
Event 11  Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
        ORVC: ! 4:21.50  1995        , South Ripley                            
                         C Black, J Prost, M Elliott, K Graves             
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Switzerland County  'A'                             4:39.66   10   
     1) Anders, Leah 11                 2) Anderson, Matty 10             
     3) Furnish, Ally 10                4) Oeffinger, Keirsten 9          
  2 Milan  'A'                                          4:49.94    8   
     1) Brinkman, Alyssa 11             2) Lonneman, Melissa 12           
     3) Phelps, Lilly 10                4) Delmar, Morgan 11              
  3 South Ripley  'A'                                   4:52.21    6   
     1) Guerra, Chiara 10               2) Zigan, Clarisse 12             
     3) Snelling, Cennagen 10           4) Garcia, Cady 11                
  4 Rising Sun  'A'                                     4:57.38    4   
     1) Durham, Skylar 10               2) Turner, Ashlee 9               
     3) White, Haley 9                  4) Mann, Kiera 10                 
  5 Jac-Cen-Del  'A'                                    5:03.03    2   
     1) Dilk, Lauryn 9                  2) Hughes, Dillan 9               
     3) Foster, Kerigan 12              4) Purdy, Elizabeth 10            
  6 Southwestern (Hanover)  'A'                         5:18.34    1   
     1) Coles, Madison 12               2) Marcum, Bella 10               
     3) Jines, Elizabeth 11             4) Lezama, Juli 12                
 
Event 12  Girls High Jump
=======================================================================
        ORVC: !  5-03  1986        Mary Simon, Jac-Cen-Del                     
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Flight  1  
  1 Thomas, Aleiah            10 Switzerland            4-11.00   10   
     4-02 4-04 4-06 4-08 4-10 4-11 5-00 
        P    P    O   XO    O    O  XXX 
  2 Lundergan, Lauren         11 Shawe Memori           4-10.00    8   
     4-02 4-04 4-06 4-08 4-10 4-11 
        P    O    O   XO   XO  XXX 
  3 Smith, Halee               9 South Ripley           4-08.00    5   
     4-02 4-04 4-06 4-08 4-10 
        O    O    O    O  XXX 
  3 Bailey, Cionna            10 Milan                  4-08.00    5   
     4-02 4-04 4-06 4-08 4-10 
        P    O    O    O  XXX 
  5 Thomas, Sophia             9 Milan                 J4-08.00    2   
     4-02 4-04 4-06 4-08 4-10 
        P    O    O   XO  XXX 
  6 Hughes, Dillan             9 Jac-Cen-Del            4-04.00    1   
     4-02 4-04 4-06 
        O    O  XXX 
  7 Wilhoit, Taylor           11 Jac-Cen-Del            4-02.00  
     4-02 4-04 
        O  XXX 
  8 Meyer, Josie              10 Switzerland           J4-02.00  
     4-02 4-04 
      XXO  XXX 
 -- Perkinson, Avery          10 South Ripley                NH  
     4-02 
      XXX 
 -- Goode, Ashton              9 Southwestern                NH  
     4-02 
      XXX 
 
Event 13  Girls Discus Throw
=======================================================================
        ORVC: ! 119-04  1996        Christal Meinders, Milan                   
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Volz, Shaylee              9 Jac-Cen-Del              93-06   10   
      85-08  93-06  89-11  82-04  FOUL  66-06
  2 Chipman, Riley            11 Rising Sun               90-03    8   
      75-06  88-05  81-05  90-03  64-03  FOUL
  3 Diem, Michaela            12 South Ripley             83-10    6   
      83-10  80-07  FOUL  80-08  FOUL  82-05
  4 Breeck, Jody              12 Switzerland              83-04    4   
      83-04  80-04  75-04  74-05  70-05  78-00
  5 Newhart, Elizabeth        11 Jac-Cen-Del              78-04    2   
      70-09  78-04  73-08  75-09  75-02  72-08
  6 Byrd, Madesyn              9 Switzerland              64-02    1   
      51-03  59-10  FOUL  61-04  60-09  64-02
  7 Coles, Madison            12 Southwestern             58-04  
      56-00  58-01  FOUL  FOUL  55-09  58-04
  8 Simmons, Molly            10 Milan                    56-03  
      50-02  50-02  56-03           
  9 Brown, Paige              10 Southwestern             49-08  
      47-08  49-08  47-03           
 
Event 14  Girls Shot Put
=======================================================================
        ORVC: ! 39-00.50  2014        Bethani Kloepfer, Southwestern           
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Chipman, Riley            11 Rising Sun            32-01.50   10   
      31-06  FOUL  30-04  31-07  28-08  32-01.50
  2 Breeck, Jody              12 Switzerland           32-00.50    8   
      31-01  30-09  30-06  27-03.50  30-02.50  32-00.50
  3 Volz, Shaylee              9 Jac-Cen-Del           29-09.00    6   
      26-04  25-09  29-09  27-10  26-02  28-05
  4 Diem, Michaela            12 South Ripley          29-03.00    4   
      25-09  29-02.50  28-05  29-03  27-11  28-11
  5 Newhart, Elizabeth        11 Jac-Cen-Del           27-10.50    2   
      25-11  25-08.50  26-04  26-09.50  27-10.50  26-02.50
  6 Coles, Madison            12 Southwestern          27-03.00    1   
      26-07.50  27-03  26-01  24-10  24-00.50  24-06
  7 Byrd, Madesyn              9 Switzerland           25-07.00  
      23-00.50  23-07  23-09  23-09  25-07  25-04
  8 Brooks, Isabel             9 Southwestern          21-00.50  
      21-00.50  20-07  20-02           
  9 Simmons, Molly            10 Milan                 17-11.50  
      17-05  17-11.50  17-00           
 
Event 15  Girls Long Jump
=======================================================================
        ORVC: ! 18-07  1984        Kim Thompson, Rising Sun                    
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Cole, Taylor              12 Southwestern          15-09.50   10   
      15-09.50  15-00  15-05.75  15-02.75  14-07.50  14-08.25
  2 Goode, Ashton              9 Southwestern          14-00.25    8   
      12-08.75  12-10.50  13-10  14-00.25  13-07.25  13-00.25
  3 Thomas, Aleiah            10 Switzerland           14-00.00    6   
      14-00  FOUL  FOUL  13-02.75  13-07  13-10.75
  4 Mann, Kiera               10 Rising Sun            13-07.50    4   
      13-00  13-07.50  FOUL  13-07.50  12-02  13-00.50
  5 Lieland, Willow            9 Switzerland           13-06.25    2   
      13-06.25  13-01.50  13-00  11-08.75  12-06.75  12-07
  6 Dilk, Lauryn               9 Jac-Cen-Del           13-04.25    1   
      13-04.25  13-04  12-01  12-03.25  13-01.75  12-10.50
  7 Turner, Ashlee             9 Rising Sun            13-02.00  
      13-02  12-08  13-02  12-07.75  13-02  12-10
  8 Myers, Haley              11 Milan                 13-01.25  
      12-05.25  12-11  13-01.25           
  9 Garcia, Cady              11 South Ripley          13-00.50  
      12-05.75  13-00.50  FOUL           
 10 Sizemore, Kaytlin          9 Jac-Cen-Del           11-10.25  
      FOUL  11-10.25  11-10           
 11 Robbins, Avery             9 Milan                 11-05.75  
      10-03.75  11-03  11-05.75           
 -- Perkinson, Avery          10 South Ripley              FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL           
 
                    Women - Team Rankings - 15 Events Scored
===============================================================================
    1) Switzerland County         125        2) Southwestern (Hanover)     68   
    2) Milan                       68        4) South Ripley               63   
    5) Jac-Cen-Del                 52        6) Rising Sun                 50   
    7) Shawe Memorial              38